Domů >> Chřešťovice

Chřešťovice

Chřešťovice, objekty bývalé cihelny

Chřešťovice jsou nejsevernější osadou albrechticka, vzdáleny od Albrechtic asi 8 km vzdušnou čarou. Ke konci 16. století patřily ke chřešťovickému panství ještě Kluky (nyní samostatná obec) a vývoj obou vsí souvisel. Na volném prostranství při hlavní komunikaci stojí zajímavý pomník padlým z 1. světové války.

Uprostřed vsi stojí tvrz z 15. století, která byla později přestavěna na barokní zámeček. V zámku bývalo knížecí středisko, správce a porybný. V objektu také býval pivovar, ze kterého musely brát okolní hospody pivo, velký ovčín, stáje a dále sídlo vedení správy dvora. Vnitřní prostory zámečku obsahují také kapli, která je užívána římskokatolickou církví k bohoslužbám. Nedaleko vsi směrem jihozápadním u Velkého chřešťovického rybníka můžeme nalézt krásnou roubenou venkovskou architekturu.

Chřešťovice, roubená architektura

Další místní zajímavostí je také 250 let stará lipová alej vedoucí do vsi směrem od Písku. Je to tzv. svatební alej, protože chtěl-li se některý poddaný oženit anebo vdát, musel či musela kromě žádosti vrchnosti vysadit i jednu lípu a to tak, že jedna strana byla určena dívkám a druhá chlapcům.

Vzhledem k velmi špatném stavu jednotlivých stromů, které mohli způsobit škody na majetku či na zdraví, byla alej na počátku roku 2004 vykácena.

Chřešťovice, lipová alej – letní foto
Chřešťovice, lipová alej – zimní foto
SouborTypVelikostDatum
Chřešťovice 001.jpgjpg91 kB15.10.2009